06 Kwi 2017

Superfiskus: co warto wiedzieć o Krajowej Administracji Skarbowej?

Fotolia.com | #141496851 | Autor: dragonstock

1 marca uruchomiona została Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) – instytucja, która przejęła obowiązki Służby Celnej, administracji podatkowej oraz kontroli skarbowej. Powołanie KAS-u ma przyczynić się do uproszczenia systemu celno-skarbowego, jednocześnie zwiększając ściągalność podatków, między innymi poprzez poszerzenie uprawnień dla kontrolujących urzędników.

Wiele obaw wywoływało przypuszczenie, że tego rodzaju rewolucyjna zmiana wprowadzi zamęt i zmusi podatników do zmiany przyzwyczajeń oraz udawania się do innych niż do tej pory urzędów w celu załatwienia niezbędnych formalności. I choć, faktycznie, zmianie podległy pewne kwestie urzędowe, zwłaszcza te dotyczące firm, większość spraw nadal będzie można załatwić w tej samej siedzibie urzędu skarbowego, do której udawaliśmy się dotąd. A co się zmieni?

Czym zajmie się KAS?

Krajowa Administracja Skarbowa ma zająć się między innymi zapobieganiem przestępczości podatkowej, takiej jak wyłudzenia VAT-u. Jednym z najważniejszych celów tej instytucji ma być dążenie do stopniowej likwidacji szarej strefy oraz wczesne wykrywanie i minimalizacja wykroczeń i nieprawidłowości. Powstanie KAS-u zapewni także jednolite indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego (za opłatą) oraz udzielać będzie informacji podatkowej i celnej, także przez telefon. Powstanie Departamentów Obsługi Klientów oraz Kluczowych Podmiotów, co ma zapewnić wyższy niż kiedykolwiek dotąd poziom obsługi petenta, zarówno firmowego, jak i indywidualnego.

Co musi wiedzieć podatnik?

Obsługa podatników nadal odbywa się w odpowiednich urzędach skarbowych, w dotychczasowej lokalizacji. Podobnie z obsługą obrotu towarowego – wciąż odbywać się będzie w oddziałach celnych. Niezmienione są numery kont bankowych urzędów oraz numery telefonów kontaktowych. Odwołania od decyzji naczelnika US albo urzędu celno-skarbowego rozpatrywane będą przez dyrektora właściwej izby administracji skarbowej (poza decyzjami wydanymi przez naczelnika urzędu celno-skarbowego w sprawach, w których kontrola przekształciła się w postępowanie podatkowe). Warto zauważyć, że powstanie KAS-u oznaczać będzie też wprowadzenie nowych uprawnień dla urzędników przeprowadzających kontrole: będą oni mogli rozpocząć kontrolę bez uprzedzenia, zażądać wglądu do dokumentów poufnych i przeszukiwać lokale.

Jak to wygląda teraz?

Krajowa Administracja Skarbowa istnieje od niewiele ponad miesiąca i na razie dochodzą nas słuchy głównie na temat zamętu i problemów wynikających z tego rodzaju wielkoskalowego przekształcenia. Miejmy jednak nadzieję, że z czasem – i jak najszybciej – dojdzie do wprowadzenia zapowiadanych pozytywnych zmian i praca nowego urzędu będzie przebiegać sprawnie.

Tagi: ,

Napisz komentarz

Imię
E-mail
Strona