19 Kwi 2017

Centralny Rejestr Faktur: co jego pojawienie się będzie oznaczało dla przedsiębiorców?

Fotolia.com | #111306547 | Autor: Bits and Splits

Pisaliśmy już o Jednolitym Pliku Kontrolnym oraz o Krajowej Administracji Skarbowej – nowych rozwiązaniach, które mają za zadanie uszczelnić, usprawnić i ujednolicić system podatkowy. Kolejnym etapem na drodze do lepszego, bardziej przejrzystego systemu ma być Centralny Rejestr Faktur.

Centralny Rejestr Faktur (CRF) to instytucja, której zadaniem będzie – zgodnie z nazwą – zbieranie, w czasie rzeczywistym, wszystkich wystawianych w kraju faktur VAT. Innymi słowy, CRF będzie ogromnym repozytorium danych fiskalnych. CRF będzie nie tylko bierną kartoteką: pozwoli także na sprawniejszą weryfikację wystawionych faktur, a tym samym na skuteczniejsze wykrywanie przestępstw podatkowych. Cyfryzacji faktur miałyby podlegać zarówno dokumenty wystawiane przez prywatnych przedsiębiorców, jak i te generowane przez administrację publiczną w czasie m.in. realizacji zamówień publicznych.

Jak to możliwe?

Naturalnie każdy przedsiębiorca zacznie się w tym momencie zastanawiać: w jaki sposób zbierane mają być dane z faktur? Jak dotąd istnieją dwie propozycje wprowadzenia tego rozwiązania. Pierwsza to nałożenie na podatników obowiązku ręcznego wprowadzania danych z wystawianych faktur do systemu CRF. Druga – to integracja CRF z danymi, które zawarte będą w Jednolitym Pliku Kontrolnym. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, a to, które zostanie wykorzystane, jest przedmiotem ożywionej debaty. Oba stosowane są w innych krajach, które wprowadziły swoje odpowiedniki CRF-u, takich jak Portugalia, Hiszpania, Czechy czy Słowacja, niewątpliwie więc istnieją już europejskie wzorce, z których doświadczeń możemy czerpać: ale w jaki sposób się to stanie, wciąż jeszcze nie wiadomo.

Co ma z tego wyniknąć?

Oczywiście bez względu na to, kiedy i w jakiej formie zostanie wprowadzone to rozwiązanie, zachowany zostanie okres przejściowy, który ma dać przedsiębiorcom czas na przystosowanie się do nowych zasad udostępniania faktur – w tym na wprowadzenie wymaganych rozwiązań informatycznych. Należy jednak zawczasu liczyć się z taką możliwością. Jeśli wdrożenie Centralnego Rejestru Faktur powiedzie się, stanie się on szansą na zmniejszenie „luki” VAT (różnicy między podatkiem, który zgodnie z prawem powinien być odprowadzany, a środkami, które faktycznie wpływają do skarbu państwa), znacznie bowiem poprawi się wykrywalność przestępstw podatkowych.

CRF jeszcze w 2017 roku?

Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów CRF ma powstać już w obecnym roku, choć coraz częściej pojawiają się głosy, że wprowadzenie tego rozwiązania zostanie przesunięte na odleglejszy termin. Podmiotem odpowiedzialnym za wdrożenie rozwiązania mają być Aplikacje Krytyczne – spółka, która została powołana przez Skarb Państwa do celów informatyzacji służb skarbowych.

Tagi: , , , , ,

Napisz komentarz

Imię
E-mail
Strona