13 Kwi 2018

Sprawozdania finansowe do KRS wyłącznie w formie elektronicznej

Sprawozdanie finansowe za 2017 do KRS

Sprawozdanie finansowe sporządzone za rok obrotowy kończący się z dniem 31.12.2017 r. należy sporządzić do dnia 31.03.2018 r. Tak sporządzone sprawozdanie podlega zatwierdzeniu w terminie 6 miesięcy po zakończeniu roku obrotowego, czyli do dnia 30.06.2018 r. Następne terminy, o których musimy pamiętać, to:

 • do 10 dnia po zatwierdzeniu złożyć sprawozdanie finansowe w Urzędzie Skarbowy;
 • do 15 dnia po zatwierdzeniu przesłać sprawozdanie finansowe do KRS.

System teleinformatyczny udostępniony przez Ministerstwo Finansów

Nie bez powodu użyto określenia przesłać do KRS. Na mocy znowelizowanej ustawy o KRS, art 19 e ust. 1, po 15. 03.2018 r. sprawozdania finansowe do KRS składane są wyłącznie w formie elektronicznej.

Kto składa sprawozdanie finansowe do KRS

Kierownik jednostki nie może wyręczyć się w tej sprawie pełnomocnikiem ani pracownikiem biura rachunkowego. Wysyłki dokonuje co najmniej jedna osoba fizyczna uprawniona do reprezentowania podmiotu, której PESEL jest ujawniony w Rejestrze.

Jak to zrobić?

W okresie przejściowym, tj do 30.09.2018 r. po raz ostatni można wysłać sprawozdanie finansowe w formie skanów. Można tego dokonać za darmo i nie jest wymagany podpis elektroniczny. Sprawozdania finansowe muszą być zatwierdzone. Sprawozdania finansowe za rok 2018 będą przesyłane w formacie pliku JPK, a ich przesłanie będzie wymagało podpisu certyfikowanego lub ePUAE. Oczywiście nadal można korzystać z dotychczasowego płatnego systemu elektronicznego przesyłania sprawozdań.

Sprawozdanie finansowe do Urzędu Skarbowego

Podmioty i osoby, które figurują w KRS w tym roku po raz ostatni składają sprawozdania finansowe do US w formie papierowej. Sprawozdanie finansowe za rok 2018 należy przesłać do Sądu w formie pliku JPK. Zostaną one dołączone do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych. Stamtąd przesyłane będą do US. Od 01.10.2018 r, sprawozdania finansowe w formie pliku JPK przesyłamy wyłącznie do KRS.

Więcej szczegółów na stronie ekrs.ms.gov.pl

 • avatar image

  Halina

  Wrz 11, 2018

  Niestety system nie jest dopracowany. Prokurent, mimo upoważnienia nie złoży sprawozdania do KRS.

  Odpowiedz

Napisz komentarz

Imię
E-mail
Strona