Co dzieje się z firmą po śmierci właściciela? Wkrótce nowe regulacje

Nagła śmierć to jedna z tych ewentualności, którymi nikt z nas nie ma ochoty zaprzątać sobie głowy. Sumienny, myślący o przyszłości przedsiębiorca powinien jednak wziąć ją pod uwagę: upewniając się, że nawet w przypadku jego śmierci firma będzie nadal działać i prosperować.

Ze statystyk wynika, że znaczna większość firm przestaje działać wraz ze śmiercią założyciela. Ma to, naturalnie, wiele wspólnego z tym, że niemała część tych przedsiębiorstw to jednoosobowa działalność gospodarcza. Do końca czerwca do konsultacji trafi przygotowywany przez Ministerstwo Rozwoju projekt ustawy regulującej kwestie związane z kontynuacją działalności firmy także po śmierci właściciela. Jakie są jego główne założenia?

Uregulowana sukcesja

Zupełnie jak w przypadku przygotowywania „zwykłego” testamentu, największy problem pojawia się wówczas, gdy przedsiębiorca nie zaplanuje i nie przygotuje zawczasu sukcesji firmy. Planowana ustawa ma umożliwić spadkobiercom podjęcie inicjatywy mającej na celu zachowanie ciągłości działania przedsiębiorstwa. Mimo śmierci jednej ze stron w mocy pozostaną umowy, kontrakty handlowe, umowy o pracę i zezwolenia oraz koncesje. Ponieważ największym problemem zazwyczaj jest czas pomiędzy śmiercią właściciela firmy a ostatecznym załatwieniem spraw spadkowych, ustawa ma dostarczyć rozwiązań właśnie na czas tego „interregnum”. Trwają konsultacje z Ministerstwem Finansów mające rozwiązać problem także od strony podatkowej, aby zminimalizować możliwość oszustw.

Jak zabezpieczyć firmę?

Specjaliści przekonują, że jednym z najlepszych sposobów na to, by uchronić firmę przed skutkami nieoczekiwanej śmierci właściciela, jest przekształcenie jej z jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Może się to przydać zwłaszcza w sytuacji, gdy zgon nastąpi w okresie niewypłacalności firmy – zabezpieczony będzie prywatny majątek właściciela, a tym samym także interesy jego spadkobierców. Warto przypomnieć tutaj, że działa to również w drugą stronę: prowadząc działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, odpowiada się całym zgromadzonym majątkiem, zarówno firmowym, jak i prywatnym, a zatem za długi prywatne przedsiębiorcy odpowie firma. Jeszcze skuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie firmy – odpowiednim dla większych przedsiębiorstw – jest przekształcenie jej w spółkę prawa handlowego: sztywna struktura, jakiej musi podlegać tego rodzaju przedsiębiorstwo, poniekąd minimalizuje ryzyko związane ze śmiercią jednej osoby.

Przezorny zawsze zabezpieczony

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie firmy przed skutkami nieoczekiwanej śmierci jest powierzenie części zadań związanych z jej prowadzeniem instytucjom zewnętrznym, takim jak biuro rachunkowe. Dzięki temu część wiedzy i danych na temat działalności przedsiębiorstwa zawsze będzie bezpieczna. Nasze biuro oferuje kompleksowe usługi z zakresu rachunkowości, takie jak prowadzenie ksiąg rachunkowych w Poznaniu, nadzór księgowy, wirtualne biuro i wiele innych.

One Comment

  1. Sonia

    Polecam zgłosić się w powyższych wypadkach po rade także do Pani Eli. Nam także dużo wytłumaczyła w tych kwestiach. Dobrze, że wiem to teraz, niż gdybym dowiedziała się po śmierci mojego męża, który oprócz nas, ma także córkę i byłą żonę. Pani Ela jak zawsze wszystko wytłumaczyła jasno i przystępnie. Polecam gorąco !!!

Comments are closed.