Jak wybrać biuro księgowe?

Każdy przedsiębiorca już na samym początku swej działalności staje przed koniecznością wyboru biura księgowego. Jeśli dokona dobrego wyboru fachowej księgowej, to już zawsze będzie miał ten problem z głowy i będzie spokojny o swoje podatki.

Na co należy zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędu?

Licencja Ministra Finansów

Od sierpnia 2014 r. do świadczenia usług księgowych nie jest wymagany Certyfikat wydawany przez Ministra Finansów. Mimo to wybierając biuro rachunkowe lepiej sprawdzić, czy chociaż jego właściciel posiada takie uprawnienia. Świadczyć to będzie o poziomie wykształcenia i wiedzy księgowej.

Ubezpieczenie OC

Każde biuro księgowe powinno posiadać aktualną polisę OC. Za zobowiązania podatkowe przed organami skarbowymi odpowiada podatnik, ale odszkodowania może domagać się od biura rachunkowego, które w przypadku niewypłacalności może skorzystać ze swojej polisy. Warto sprawdzić, czy biuro ma ważną polisę OC.

Kwalifikacje i praktyka

Już podczas pierwszej rozmowy można się zorientować, czy księgowa wykonuje swój zawód z pasją, czy jest tylko maszyną do księgowania. Tej drugiej lepiej jest od razu powiedzieć do widzenia. Indywidualne podejście do klienta daje przedsiębiorcy pewność, że będzie otoczony szczególną opieką, każdy problem zostanie wnikliwie przeanalizowany, a wybrane rozwiązanie będzie bezpieczne i korzystne dla firmy.

Dyspozycyjność i obsługa

Dobrze jest, jeśli biuro rachunkowe prowadzi księgowość online i dokumenty można przesyłać pocztą lub nawet mailem. Jednak niektórzy przedsiębiorcy wolą mieć biuro po sąsiedzku, tak aby choć raz w miesiącu wpaść na kawę do księgowej i przedyskutować kwestie rachunkowe czy podatkowe albo porozmawiać o optymalizacji podatkowej swojej działalności lub innych zagadnieniach, takich jak prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów. Dla przykładu, firma mieszcząca się w Poznaniu na Piątkowie najprawdopodobniej wybierze biuro rachunkowe Poznań Piątkowo.

3 Comments

  1. Gosia

    Świetne porady, warto za nimi podążać 🙂 Ja łapię wszystkie kwestie i tipy z księgowości i doradztwa podatkowego, także dziękuję!

  2. Iza

    Również dziękuję za porady, na pewno skorzystam! Kolejna ważna sprawa to kwestia wirtualnego biura. Myślę, że warto obecnie podążać w tym kierunku 🙂 Pozdrawiam!

  3. ewa

    Dobrze, że trafiłam na ten post. Teraz z pewnością uda mi się wybrać odpowiednie biuro.

Comments are closed.