W ostatnim czasie skupialiśmy się na naszym blogu przede wszystkim na tematyce związanej z podatkami, szczególną uwagę zwracając na podatek VAT. Rozpatrywaliśmy go w kontekście darowizn, a także doradztwa prawnego i działalności jednostek samorządu terytorialnego. Dzisiejszy materiał będzie natomiast w pełni poświęcony księgowości – na dodatek uproszczonej, czyli tej, która w założeniu ma być mniej skomplikowana.
Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorstwa i każdego przedsiębiorcy. Nie ma tu znaczenia rodzaj prowadzonej działalności oraz wielkość firmy. Nieważne więc, czy mowa jest o sporej spółce z równie dużym kapitałem, czy o osobach decydujących się na jednoosobową działalność gospodarczą – wszyscy są zobowiązani tak samo. Różnice pojawiają się natomiast na poziomie formy prowadzonej księgowości – nie wszyscy bowiem muszą prowadzić ją w sposób pełny. Istnieją pewne regulacje, które wskazują, kto może sięgnąć po prostsze rozwiązania i zdecydować się na tzw. małą księgowość.
Czym jest mała księgowość?
Odpowiedź na to pytanie poniekąd pojawiła się już we wstępie. Mała księgowość, nazywana inaczej uproszczoną księgowością, to zbiór jasnych i czytelnych zasad, służących gromadzeniu danych finansowych. Jej głównym i najważniejszym celem jest obliczanie podatku, a założenie, jakie jej przyświeca jest takie, aby ułatwić pracę mniejszym przedsiębiorcom, w tym także firmom jednoosobowym. Pisząc w skrócie: chodzi o to, żeby było sprawnie i tanio, lecz z zachowaniem wszystkich zasad i zobowiązań.
W jakich formach występuje mała księgowość?
Księgowość w wersji uproszczonej może występować w trzech podstawowych formach. Pierwszą z nich jest karta podatkowa, która zobowiązuje do płacenia stałej, z góry określonej stawki w miesięcznych odstępach. Wysokość kwoty jest natomiast zależna od rodzaju i miejsca prowadzonej działalności, a także liczby zatrudnianych pracowników. Drugą formą jest ryczałt ewidencjonowany, którego specyfika polega na tym, że stawka, jaka obowiązuje danego przedsiębiorcę, zależy tylko od uzyskanych przez niego przychodów, pomija zaś dochody. Podatek dotyczy więc jedynie tego, co sprzedamy, nie ma jednak znaczenia, czy na tej sprzedaży zarobiliśmy, czy nie. Ostatnia forma to książka przychodów i rozchodów (KPiR), której prowadzenie polega na tym, że sumujemy uzyskane przychody i ponoszone koszty, a podatek płacimy od ich różnicy w sytuacji, kiedy otrzymany przez nas wynik nie jest ujemny.
Kto może prowadzić małą księgowość?
Jak łatwo się domyślić, księgowość uproszczona jest bardzo popularna wśród małych firm, ponieważ nie generuje ona wysokich kosztów i nie wymaga tylu formalność, ile księgowość pełna. Nie dziwi zatem, że możliwość prowadzenia rachunkowości na uproszczonych zasadach jest jednym z kryteriów wyboru formy prowadzenia działalności gospodarczej. Należy bowiem pamiętać, że zasady małej księgowości wyłączone są dla spółek osobowych i kapitałowych, a także dla innych osób prawnych.
Przypominamy jednocześnie, że mała księgowość wchodzi także w zakres świadczonych przez nas usług. To jednak nie wszystko – zajmujemy się również doradztwem w zakresie prowadzenia działalności i nadzorem finansowy oraz sporządzamy raporty i sprawozdania finansowe.
Bardzo pomocny artykuł. Gorąco polecam usługi tego biura. Pani Ela fachowo wszystko mi tłumaczy i na bieżąco informuje o wszelkich zmianach. Dzięki niej czuje się bezpiecznie. Ceny bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. No i płaci się za działanie, a nie za gadanie, jak to bywa u konkurencji.
Świetny poradnik. Krótki, rzeczowy i profesjonalny. Zawiera wszystkie niezbędne informacje 🙂
Jak dla mnie księga przychodów to świetne rozwiązanie, zwłaszcza na początku prowadzenia firmy. Przede wszystkim wiele ułatwia jeżeli chodzi o rozliczenia podatkowe, oraz jest rozwiązaniem znacznie tańszym. niż pełna księgowość.
KPiR zapewne jest prostsza niż pełna księgowość, ale i dostarcza mniej informacji do zarządzania firmą. Obecnie prowadzenie pełnej księgowości nie jest już takie drogi, gdyż w naszym biurze ceny zaczynają się od 259 zł netto.