Rejestracja przedsiębiorstwa w CEIDG

Podjęcie decyzji o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej może okazać się jedną z najważniejszych, a na pewno najbardziej ekscytujących decyzji w Twoim życiu. Na szczęście dzięki wprowadzonym jakiś czas temu ułatwieniom dla przedsiębiorców jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek!
Jeżeli masz już za sobą takie niezbędne kroki, jak stworzenie dobrego, klarownego biznesplanu, czy złożenie wniosków o dofinansowanie działalności, to najwyższa pora, aby wykonać ten bardzo istotny ruch, jakim jest zarejestrowanie firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wpis do CEIDG dotyczy wyłącznie tych firm, które zaczynają jako jednoosobowa działalność gospodarcza albo spółka cywilna – pozostałe rejestrują się w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Wybór formy opodatkowania

Jeśli decydujesz się na wpis do CEIDG, stajesz się płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, a zatem będziesz rozliczać się za pomocą formularza PIT. Do wyboru jest kilka form opodatkowania – warto starannie rozważyć wszystkie za i przeciw przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Dobór nazwy dla firmy

Kiedy wpisujesz firmę do CEIDG, nazwą Twojej firmy musi być przynajmniej Twoje imię i nazwisko. Możesz dodać do nich inne elementy, takie jak określenie profilu działalności (np. Anna Nowak – projektowanie wnętrz) albo nazwa (np. Anna Nowak – Fantazyjne Wnętrza). Warto zaznaczyć, że nazwa nie może wprowadzać w błąd co do przedmiotu działalności. We wniosku do CEIDG można podać także, dodatkowo, nazwę skróconą (np. Fantazyjne Wnętrza).

Profil działalności firmy oraz kod PKD

Określenie zakresu działalności przy pomocy kodu PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) czasem sprawia przedsiębiorcom, zwłaszcza tym najbardziej innowacyjnym, pewną trudność i wymaga konsultacji, ale jest niezbędne. Kod PKD można zmienić w każdej chwili, jeżeli zmianie ulegnie profil działalności firmy.

Siedziba przedsiębiorstwa

Nie można zarejestrować firmy bez określenia jej siedziby, nawet jeżeli takie rozwiązanie sugerowałby charakter jej działalności. Warto zaznaczyć tutaj, że podatek dochodowy, tak samo jak VAT, płacony jest według miejsca zamieszkania. Działalność może być także zarejestrowana pod wieloma adresami, jeżeli wymaga tego jej profil.

Rachunek bankowy

Obecnie nie zawsze istnieje konieczność osobnego zakładania rachunku bankowego, jeżeli działalność rejestrowana jest w CEIDG, a nie w KRS. Warto wiedzieć, że zazwyczaj podczas zakładania firmowego konta banki wymagają zaświadczenia z CEIDG.

Czas na rejestrację!

Współcześnie możesz swój wniosek rejestracyjny złożyć albo przez Internet (do tego potrzebujesz profilu zaufanego albo podpisu elektronicznego), albo w formie tradycyjnej, składając wniosek papierowy. Z początkiem 2017 roku pojawiła się także możliwość telefonicznego zarejestrowania firmy pod numerem 801 055 088, w dni robocze, od 8:00 do 16:00.

2 Comments

  1. ceidg-online.pl

    Trochę mało informacji, ale rzeczowe. Ciekawie prowadzicie blog, śledzę Was od dłuższego czasu, oby tak dalej 🙂

    1. Elżbieta Kucharczyk

      Po więcej informacji zapraszamy do naszego biura lub do kontaktu telefonicznego bądź też mejlowego.

Comments are closed.