Polska plasuje się w ścisłej europejskiej czołówce krajów o wysokim wskaźniku przedsiębiorczości indywidualnej. Dzieje się tak między innymi za sprawą popularności, jaką cieszy się u nas samozatrudnienie, czyli prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, nierzadko w celu świadczenia usług dla byłego przełożonego.
Obecnie w Polsce samozatrudnienie jest już drugą – po umowie zleceniu – najczęściej występującą formą zatrudnienia, a ze względu na nie najlepszą sytuację na rynku pracy wciąż zyskuje na popularności. Jakie są jego zalety i wady i o czym należy pamiętać, decydując się na przejście na samozatrudnienie?
Jak przejść na samozatrudnienie?
Jedną z najczęściej spotykanych sytuacji jest ta, w której pracownik zostaje skłoniony przez pracodawcę, aby zrezygnować z etatu i założyć działalność. Jak wygląda taki proces? Przede wszystkim z osobą, która z etatu przechodzi na samozatrudnienie, musi zostać rozwiązana umowa o pracę. Następnie taka osoba powinna założyć jednoosobową działalność gospodarczą – firmę, która odtąd będzie świadczyła usługi na rzecz byłego pracodawcy. W większości przypadków nie oznacza to dla takiego pracownika żadnych zmian (w czasie, miejscu lub zakresie wykonywanej pracy) poza tymi, które zachodzą w sposobie rozliczania się z fiskusem i ZUS-em. Odtąd to pracownik (czy właściwie: przedsiębiorca) bierze na siebie sprawy podatkowe, w tym opłacanie obowiązkowych składek na ZUS.
Uwaga na „mały ZUS”
Warto zaznaczyć, że w przypadku zakładania działalności w celu świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy osobie zakładającej taką firmę nie przysługują preferencyjne składki ZUS dla nowych przedsiębiorców (tzw. „mały ZUS”). Wyjątkiem jest sytuacja, w której wykonywanie usług na rzecz byłego pracodawcy jest jedynie okresem przejściowym na drodze do „samodzielnej” działalności. Prawo do skorzystania z ulgi odzyskujemy w momencie, gdy zaprzestaniemy wykonywania zleceń na rzecz byłego pracodawcy. Trzeba jednak pamiętać, że skorzystać z ulgi możemy przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności, licząc od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności.
Dlaczego samozatrudnienie się opłaca?
Przejście na samozatrudnienie oferuje szereg korzyści, spośród których za największą uznaje się możliwość zaliczania do kosztów rozmaitych wydatków związanych z prowadzeniem działalności, takich jak zakup sprzętów elektronicznych, benzyny i tym podobne. Można także odliczać podatek VAT od zakupionych produktów i usług. Z tego powodu część przedsiębiorców stwierdza, że samozatrudnienie jest dla nich korzystniejsze finansowo niż etat.
Wszystko na głowie przedsiębiorcy?
Prawdopodobnie największą wadą samozatrudnienia jest fakt, że wszystkie obowiązki, które kiedyś wykonywał za nas firmowy księgowy, stają się naszą odpowiedzialnością. Przedsiębiorca sam musi pamiętać o opłacaniu podatku i składek na ZUS… Chyba że zdecyduje się skorzystać z usług naszego biura księgowego. Biuro Kooperacja świadczy kompleksowe usługi z zakresu księgowości, a naszą specjalnością jest mała księgowość. Poznań jest miastem, w którym znajduje się nasza siedziba: jeżeli jest to także miasto, w którym prowadzisz swoją działalność, zapraszamy do kontaktu.