Nowe stawiki VAT i nowa matryca stawek VAT w urządzeniach fiskalnych.

Rząd wprowadza nowe stawki VAT. Obniżenie będzie dotyczyło pieczywa, ciasta, prasy, książek i niektórych warzyw i owoców. Podwyższony VAT obejmie napoje, owoce morza, lód i specjalistyczne czasopisma.

Nowe stawki VAT od 1 czerwca 2019 r.

Podwyższeniu ulegną stawki VAT na:

  • Niektóre przyprawy nieprzetworzone, takie jak szafran, kminek, kurkuma) – z 5% na 8%.
  • Napoje warzywne i owocowe – z 5% na 23%. Podwyżka nie obejmie soków oraz nektarów owocowych i warzywnych, które pozostaną na poziomie 5%.
  • Homary i ośmiornice oraz inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne, również przetwory z nich, a także kawior i wszelkie dania sprzedawane w placówkach gastronomicznych, w których składzie są ww. produkty – z 5% na 23%.
  • Lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – z 8% na 23%.
  • Czasopisma specjalistyczne – z 5% na 8%. Podwyżka nie dotknie drukowanych czasopism regionalnych i lokalnych, a także tych umieszczonych na dyskach i płytach czy innych podobnych nośnikach, dla których utrzymano stawkę 5%.

Obniżeniu ulegną stawki VAT na:

  • Owoce tropikalne i cytrusowe, skórki owoców cytrusowych i melonów, niektóre orzechy jadalne – z 8% na 5%.
  • Pieczywo każdego rodzaju i ciastka – z 8% i 23% na 5%.
  • Zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna – z 8% na 5%.
  • Musztarda, słodka papryka w formie przyprawy oraz niektóre przyprawy przetworzone jak np. pieprz i tymianek – z 23% na 8%.
  • Książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) – z 23% jak obecnie niektóre książki i e-booki na 5%.
  • Żywność dla niemowląt i małych dzieci, a także pieluszki, smoczki i foteliki samochodowe – z 8% na 5%.
  • Artykuły higieniczne, takie jak podpaski, tampony higieniczne i pieluchy – z 8% na 5%.
  • Gazety, dzienniki i czasopisma drukowane oraz umieszczone na dyskach, taśmach i innych nośnikach oraz w formie elektronicznej (e-prasa) – z 23% na 8%.

Zmiana sposobu identyfikowania towarów i usług

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług z 2008 roku zostanie zastąpiona Nomenklaturą Scaloną (CN), która będzie stosowana do towarów oraz Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) z zastosowaniem do usług.

Wiążąca Informacja Stawkowa

Od stycznia 2020 r. przedsiębiorcy będą mogli występować o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS). Do tej pory z takim zapytaniem można było zwrócić się do GUS, ale urząd miał z tym spore problemy, aby prawidłowo sklasyfikować dany towar lub świadczoną usługę.

Nowa matryca stawek VAT dla wszystkich urządzeń fiskalnych

Każde nowe urządzenie fiskalne po 1 maja 2019 r. będzie fiskalizowane wg nowych matryc. Natomiast w urządzeniach fiskalizowany przed tą datą zmianę matryc należy przeprowadzić do dnia 31 lipca 2019 r.

Litera „A” – przypisana stawka podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%,

Litera „B” – przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 7% albo 8%,

Litera „C” – przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 5%,

Litera „D” – przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 0%,

Litera „E” – przypisane zwolnienie od podatku,

Litery „F” i „G” – przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

One Comment

  1. Dominik

    Tak z jednej strony coś tam niby obniza, ale zaraz tak pokomplikują, że okaże się iż musztarda jednak nie jest musztardą tylko produktem jakiś tam i jednak vat ma być 23 i cyk mandacik. Zmiany (nie)Polskiego rządu są zawsze na minus. Zawsze gdzieś jest haczyk.

Comments are closed.