Nowe zasady opłacania składek ZUS

E-Składka

Od 1 stycznia 2018 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził nowe zasady opłacania i rozliczania składek. Składki z tytułu ubezpieczenia społecznego, ubezpieczenia zdrowotnego, Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Funduszu Emerytur Pomostowych należy podsumować i jedną kwotą przesłać zwykłym przelewem na jedno konto dedykowane płatnikowi. ZUS dokona podziału wpłaconej kwoty na poszczególne składki wykazane w deklaracji DRA lub które wpisał ZUS w przypadku płatników zwolnionych z obowiązku przekazywania deklaracji. Jeśli na koncie płatnika występują zaległość Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaliczy wpłatę na najstarszą zaległość.

Na jaki rachunek wysłać składki ZUS?

Do końca 2017 r. każdy płatnik powinien otrzymać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych numer rachunku składkowego. Składa się on z 26 znaków. Ostatnie 10 cyfr tego rachunku to numer NIP płatnika. Płatności dokonane na stare numery rachunków zostaną zwrócone na rachunek płatnika. Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą po 1 stycznia 2018 r. otrzymają numer konta pocztą niezwłocznie po zarejestrowaniu działalności.

Uwaga na oszustów

Lepiej sprawdzić swój numer konta, który otrzymamy, gdyż oszuści już rozpoczęli swoje działania. Płyną doniesienia z całej Polski, że przedsiębiorcy otrzymali fałszywą korespondencję łudząco podobną do tej wysłanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale zawierającą fałszywe numery kont. Numer konta można sprawdzić online na stronie www.eskladka.pl lub telefonicznie 22 560 16 00.

Inne nowości w 2018 r.

Od marca 2018 r. zacznie obowiązywać ulga na start. Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność w pierwszych miesiącach nie będą musieli płacić składek ZUS. Drugim udogodnieniem będzie możliwość prowadzenia działalności na małą skalę bez zarejestrowania, co też nie będzie rodziło obowiązku opłacania składek. Niestety w związku ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, wzrosną składki ZUS dla działających już przedsiębiorców.

6 Comments

 1. Sylwia

  Dokonałam już wpłaty na stare rachunki ZUS, co mam zrobić???

  1. Elżbieta Kucharczyk

   Należy dokonać kolejnej płatności na właściwy rachunek, gdyż stare konta już nie funkcjonują i płatności zostaną zwrócone.

   1. Sylwia

    Dziękuję serdecznie za pomoc

 2. Joanna

  Znów żadnych ulg dla tych, którzy systematycznie od lat zasilają konto ZUS

 3. Ola

  Dziękuje za informację. Uważam że ulgi powinny być dostępne dla większej ilości osób. Pozdrawiam

 4. Magdalena

  Mnie się podobają te zmiany. Zachęcają ludzi do otwierania własnych działalności gospodarczych. Szkoda jednak, że są skierowane głównie do przedsiębiorców rozpoczynających działalność. Jak zauważyła moja poprzedniczka – ludzie od wielu lat prowadzących swoje firmy ulg nie mają, a powinni mieć (moim zdaniem) w pierwzej kolejności.

Comments are closed.